kupie-tanio.pl

Zakupy przez internet okiem klienta

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Home Aukcje
Aukcje internetowe

(nie)rzetelne komentarze na aukcjach internetowych i ocena sprzedaży na Allegro

Liczba komentarzy na Allegro.plKupując na aukcjach internetowych obowiązkowo musimy się zapoznać z komentarzami sprzedawcy w celu oceny jego wiarygodności. Warto brać pod uwagę, że portal aukcyjny tylko pośredniczy między kupującym a sprzedającym, nie jest żadną stroną w transakcji. Komentarze mają na celu zweryfikowanie potencjalnego kontrahenta, określają jego wiarygodność i uczciwość. Takie jest założenie komentarzy, niestety w praktyce pojawia się problem.

Z doświadczenia piszę, że jeśli kupujący dotrzyma wszystkich formalności (wpłata pieniędzy na konto, szybki kontakt itp.), czyli z naszej strony wszystko jest w porządku i ewidentnie zawinił sprzedawca. To możemy się spodziewać u nierzetelnego kontrahenta negatywnego komentarza na zasadzie wzajemności. Jeśli wystawie słusznie negatywny komentarz to sprzedawca też wystawi negatywny komentarz w ramach rewanżu. W celu uniknięcia negatywnych komentarzy ludzie wystawiają sobie w ostateczności pozytywne opinie, co fałszuje rzeczywisty obraz sprzedawcy. Ludzie unikają przez to konfliktu i mają pozytywne komentarze.

Więcej…
 

Kup teraz vs licytacja – zalety i wady aukcji, kiedy można zwrócić towar w 10 dni z aukcji?

Kupując na aukcjach internetowych w takich portalach jak eBay czy Allegro mamy 2 opcje zakupu: Kup teraz lub licytacja. Każda z tych form zakupu niesie za sobą zalety i wady. Przygotowałem specjalnie w tym celu tabelę. Najbardziej istotną kwestią tego porównania jest możliwość zwrotu towaru, co zostało objaśnione na końcu artykułu.

Forma zakupu Kup teraz Licytacja
Zazwyczaj niższa cena towaru -
X
Zakup od ręki X
-
Brak potrzeby oczekiwania na kończenie aukcji i zalicytowanie X
-
Brak możliwość opuszczenia aukcji X
-
Możliwość zwrotu towaru w ciągu 10 dni* X
-
Gwarancja X
X
Rękojmia X
X

 

Jak widać licytacja pomimo tego, że jest tańszą formą zakupu stwarza głównie problemy związane z oczekiwaniem na zakończenie aukcji. Natomiast opcja Kup teraz jest droższym rozwiązaniem ale bardziej komfortowym. Licytacja uniemożliwia zwrot towaru , w opcji zakupu przez Kup teraz jest możliwa po spełnieniu odpowiednich warunków*.

Więcej…
 

Krótka historia Allegro.pl

Logo AllegroNajwiększy portal aukcyjny w Polsce, Allegro.pl został założony w 13 grudnia 1999 roku. Założycielami byli trzej Polacy oraz Holender a firma znajdowała się w piwnicy bez okien. Założenie jakim kierowali się twórcy witryny było stworzenie pchlego targu dla internetowych hobbistów. Nazwa allegro miała odnosić się do szybkości działania ponieważ słowo allegro odnosi się muzyki, oznacza żywe i szybkie tempo1. Przez pierwsze tygodnie na aukcjach znajdowało się zaledwie kilka przedmiotów Pierwszym przedmiotem jaki został sprzedany na aukcji była to kamera internetowa za kwotę 320zł. Z miesiąca na miesiąc rosła popularność Allegro, reklamowany był najczęściej za sprawą poczty pantoflowej. Powiększał się asortyment, przybywało coraz więcej sprzedających jak i kupujących Na sukces Allegro składało się to że można tam było znaleźć wszystko i nie drogo, zaczynając od komiksów, poprzez kosmetyki aż po opony do aut.

Więcej…
 

Wstęp i dane liczbowe aukcji

Za początek internetowych aukcji w Polsce można uznać 1999 rok w tym roku został uruchomiony pierwszy portal aukcyjny Allegro.pl, 1 marca 2004 został uruchomiony Świstak.pl. 2005 Polski rynek próbował zdominować światowy gigant handlu elektronicznego eBay, dopóki nie było prowizji portal całkiem dobrze sobie radził, lecz po wprowadzeniu prowizji przegrał walkę z Allegro.

Aktualnie na polskim rynku portali aukcyjnych znajduje się 7 witryn. Dane przedstawiają ilość aukcji odbywających się w danej chwili na portalach aukcyjnych.

Więcej…